Szczególne weksylia na 36. Pieszej Pielgrzymce Zamojsko-Lubaczowskiej

Brawo za inicjatywę i wspomnienie na wstępie pielgrzymki o fladze Rzeczypospolitej. Brawa za inicjatywę, konsekwencję w działaniu dla Ojca Dyrektora zamojskiej pielgrzymki ks. Michała Monia i pozyskanie od Pana Prezydenta Rzeczypospolitej flagi państwowej. Przypadkowa nasza rozmowa na antenie Katolickiego Radia Zamość i proszę… Polacy coraz chętniej eksponują flagi. Jest nawet swego rodzaju moda na taki sposób eksponowania patriotyzmu i swojej identyfikacji. Powoli przyswajamy sobie prawo i przede wszystkim potrzebę ich prezentowania np. w ruchu pielgrzymkowym. Ale to jest pierwszy etap. Kolejnym jest wrażliwość na szczegóły. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej. O tym w rozmowie z Markiem Kwietniem, wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, wykładowcą Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Janek Cios:  Czy to prawda, że nie umiemy eksponować flagi państwowej?

Marek Kwiecień: Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zobowiązuje. Również na tej pielgrzymce. Niestety, za tym wszystkim nie idzie wiedza na temat symboli. Mało kto np. zdaje sobie sprawę z tego, że na fladze nie można umieszczać żadnych napisów. Pierwsze zaczęły pojawiać się jeszcze za czasów pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy Polacy jeździli do Watykanu na pielgrzymki i chcieli pokazać, z jakich miejscowości pochodzą. Potem obyczaj ten rozplenił się tak bardzo, że trudno go ukrócić. Mało tego, niedawno zjawisko to zaobserwowałem również w innych państwach. Można przypuszczać, że staliśmy się inspiracją… Narodowe znaki są niczym nasza twarz. Trzeba o nie dbać, ponieważ to właśnie przez nie jesteśmy identyfikowani na zewnątrz. Otrzymana od Pana Prezydenta flaga powinna towarzyszyć zamojskim pielgrzymom, ale nie może być eksponowana czytaj, niesiona poziomo. Płat flagi powinien być przytwierdzony do drzewca lub podniesiony na maszt. To są godne sposoby eksponowania flag. Nosić można poziomo barwy narodowe czyli biało-czerwony płat materiału o proporcjach innych niż 5:8, proporcji przypisanej fladze Rzeczypospolitej biało-czerwonej. Biało – czerwonej, tylko i aż, bowiem w polskim ustawodawstwie flagą państwową nazwano zarówno flagę biało – czerwoną, jak i biało – czerwoną z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie zamojskiej pielgrzymki i na obszarze RP tylko eksponujemy flagę biało-czerwoną!!!!

Janek Cios:  Dopytam zatem – co z flagą państwową Rzeczypospolitej Pana Prezydenta?

Marek Kwiecień: Zacne uhonorowanie zamojskich pielgrzymów i piękne słowa do nich skierowane.  Flaga, dar Pana Prezydenta Rzeczypospolitej niech towarzyszy pielgrzymującym a jak będzie możliwość podniesienia jej na maszt, bardzo proszę. Widziałem i nie ma możliwości ekspozycji tej flagi na drzewcu. Pielgrzymom towarzyszyć będzie „Dobra Flaga” Rzeczypospolitej Zbigniewa Korduli którą przekazałem dyrektorowi Pielgrzymki ks. Michałowi Moń w imieniu Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Po zakończonej pielgrzymce proponuję by oba weksylia trafiły do muzeum diecezjalnego jako szczególne eksponaty w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spokojnego i radosnego pielgrzymowania na Jasną Górę!

Janek Cios: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *