Rok polski – widziany oczami Filipa Rybczyńskiego

W piątek (28 czerwca) w Galerii pod św. Kajetanem w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu o godz.16.00 odbyło się otwarcie wystawy prac fotograficznych Filipa Rybczyńskiego inspirowanych utworem Zofii Kossak pt. ,,Rok polski: obyczaj i wiara”.

Ta niezwykła książka jest czymś w rodzaju poetyckiego kalendarza. Podzielona jest, jak każdy kalendarz, na dwanaście miesięcy, których już same nazwy – w odróżnieniu od wielu języków europejskich – zachowują oryginalny ludowy charakter. Każda „kartka” tego poetyckiego kalendarza zawiera opis charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów , podań i wierzeń. Zamknięty cykl kalendarzowy „roku polskiego” to doskonały symbol nieustannego powracania do źródeł, do rodzimych tradycji, które stanowią podłoże i osnowę wszystkich treści naszego narodowego życia.

Zofia Kossak-Szczucka, później Zofia Kossak-Szatkowska, (ur. 10 sierpnia 1889 w Kośminie, zm. 9 kwietnia 1968 w Bielsku-Białej) – polska powieściopisarka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota.

           Cykl fotografii podobnie jak książka opiera się na dwunastu miesiącach roku kalendarzowego. Każda fotografia jest stworzona na podstawie cytatu z poetyckiego kalendarza pisarki. Twórca jak najwierniej starał się oddać nastrój utworu. Wszystkie prace zostały wykonane metodą tradycyjną przez pasjonata fotografii, który sam je wywołuje we własnej ciemni.

O utworach Zofii Kossak pt. ,,Rok polski: obyczaj i wiara” opowiadała , pani przewodnik Koła Przewodników Terenowych PTTK O/Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich Maria Rzeźniak.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *