„Polska Walcząca” – wystawa w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”

26 marca w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” odbyło się otwarcie wystawy „Polska Walcząca”

Wystawa „Polska walcząca” została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Lublinie w ramach upamiętnienia 70. rocznicy Akcji „Burza”.

Polska jako pierwsza stawiła zbrojny opór ekspansji Hitlera w Europie. Po krwawej kampanii rozpoczętej 1 września 1939 roku uległa jednak jego militarnej przewadze, opuszczona przez sojuszniczą Francję i Wielką Brytanię. 17 września do agresji przyłączył się Związek Sowiecki, który wraz z Niemcami dokonał rozbioru kraju. Mimo tego Polska nie skapitulowała i przez kolejne lata II wojny światowej kontynuowała walkę przeciwko okupantom, dążąc do odzyskania niepodległości.

Jeszcze w czasie wrześniowych walk w 1939 r. w wielu miejscach kraju rozpoczęła się działalność konspiracyjna. Jej ośrodkiem kierowniczym stała się Służba Zwycięstwu Polski (SZP) utworzona 27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie. SZP przekształcona została wkrótce w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a ten w 1942 r. w Armię Krajową (AK). Od początku wraz ze strukturami wojskowymi formowały się w konspiracji także organy władz cywilnych oraz podziemne organizacje polityczne. W ten sposób położone zostały podwaliny pod budowę Polskiego Państwa Podziemnego scalającego naród w walce przeciwko okupantom.

W 1944 roku Armia Krajowa przeprowadziła swoją największą operację bojową o kryptonimie „Burza”. Uderzyła na wycofujące się z Polski wojska niemieckie, niejednokrotnie wspierając w walkach Armię Czerwoną. Oddziały AK wkraczały do wyzwalanych miejscowości, demonstrując ich polskość, zwłaszcza na wschodzie kraju.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca” przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia z perspektywy ogólnopolskiej i regionalnej.

Fotorelacja: Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *