Ostatnia droga Niezłomnych

Dzisiaj (30 września) w bazylice pw. św. Antoniego w Radecznicy spoczęły prochy Józefa Pysia ps. „Ostry”, Pawła Kalinowskiego ps. „Francuz” i Mieczysława Szewczuka ps. „Włoch”, których szczątki wydobyto w 2018 r. z tzw. „dołów śmierci” na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Właśnie dzisiaj żołnierze podziemia niepodległościowego spoczęli u boku swoich dowódców: płk Mariana Pilarskiego ps. „Jar” – dowódcy II Inspektoratu Zamojskiego i kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”.

Wszyscy ci Żołnierze Niezłomni ukrywani byli przez oo. bernardynów właśnie w Radecznicy gdzie mieli zapewnione schronienie i okazywana pomoc. Zakonnicy za pomoc im zapłacili wysoką cenę aresztowań, kary więzienia i zawieszenia funkcjonowania klasztoru.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już wczoraj, 29 września w Wólce Panieńskiej gdzie odprawiono mszę św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej  i wystawiono szczątki.

Dzisiaj zostały przewiezione na przedmieścia Radecznicy, skąd wyruszył kondukt pogrzebowy do bazyliki. Mszę świętą z ceremoniałem wojskowym sprawował m. in. abp Stanisław Wielgus.

Dodajmy, że w to właśnie w bazylice pw. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy znajduje się jedyna w Polsce krypta Żołnierzy Niezłomnych.

Żołnierze symbolicznie pochowani dzisiaj zostali odnalezieni w toku prac poszukiwawczych na cmentarzu przy ul. Unickiej: szczątki Józefa Pysia odkryto we wrześniu 2018 roku, dwaj pozostali zostali wydobyci spod współczesnych grobów pod koniec listopada ubiegłego roku. Identyfikacje przeprowadzone zostały dzięki współpracy IPN i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *