Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zamościu 01.03.2018

 dniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu zaprosiły do wspólnego upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”

Uroczystość rozpoczęła się mszą św o godz. 13.00 w w kościele garnizonowym.św. Jana Bożego celebrowaną przez kapelana WP płk Bogusława Romankiewicza w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy tablicy umieszczonej z okazji 50 rocznicy przemianowania ZWZ na AK w dniu 14 lutego 1992 r. za Prezesa Okręgu Zamość ŚZŻAK płk Bolesława Sobieszczańskiego ps. „PINGWIN” na budynku przy ul. Kolegiackiej obok Katedry, w którym to w latach po tzw. „wyzwoleniu” byli więzieni, a następnie przesłuchiwani i torturowani żołnierze podziemia niepodległościowego przez funkcjonariuszy NKWD i PUBP.
Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem wojskowym,następnie odbył się Apel poległych a kompania honorowa oddała trzykrotną salwę, po której licznie zebrani: władze samorządowe, służby mundurowe, związki i stowarzyszenia, dyrekcje szkół i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zamojszczyzny złożyli pod tablicą wieńce i kwiaty.

Od roku 1992 pod  pamiątkową tablicą składane są wieńce i kwiaty, oraz zapalano znicze przez członków Koła Rejonowego Zamość, które to Koła ma patronat nad tą tablicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *