Mocni nadzieją – w Zamościu trwa Sacrofilm

Projekcje, wykłady i spotkania autorskie to nieodzowne elementy już 24. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego.

Wczoraj (10 marca) widzowie mieli okazję obejrzeć projekcję reportażu „Tutaj śpiew ptaków brzmi bardziej po polsku” w reżyserii ks. Leszka Surmy. W programie nie zabrakło też rozmowy o wizycie papieża Jana Pawła II w Zamościu w której udział wzięli ks. Leszek Surma, ks. Czesław Grzyb oraz Janusz Kawałko. Tematyką ich rozmowy była wizyta Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Jan Paweł II, duchowy patron Sacrofilmu, nauczał, że nadziei nie można nazwać optymizmem, bo jest on, podobnie jak pesymizm cechą charakteru lub nastroju chwili. Widział on rzeczy takimi, jakie są w świetle wiary. Według Jana Pawła II nadzieja to plan. Ufam Bogu, ale zarazem biorę się za bary z moim życiem i jego problemami. Pomaga ona pokonywać lęk. Stąd to wołanie Jana Pawła II – „Nie lękajcie się”. Nadzieja i ufność są przesłanką odpowiedzialnego działania. W książce pt. Przekroczyć próg nadziei papież zaprasza człowieka, aby wyszedł z obszaru smutku, zwątpienia i wszedł w przestrzeń nadziei, gdzie działa Bóg. Czynił to często podczas swoich pielgrzymek, także do naszej Ojczyzny. W tym roku przypada 40. rocznica pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski (1979) oraz 20. jego pobytu w kraju w roku 1999. Podczas tej właśnie pielgrzymki w 1999 roku, 12 czerwca, Jan Paweł II nawiedził Zamość. Hasło zamojskiej stacji brzmiało – Mocni nadzieją. Poprzez pryzmat nadziei papież pielgrzymując po polskiej ziemi, uzmysławia sobie szczególny wymiar zbawczej misji Bożego Syna. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń  lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo – po polsku” (Jan Paweł II, Przemówienie podczas Liturgii Słowa Bożego w Zamościu, 12.06.1999).

Ostatnim elementem wczorajszego dnia była projekcja filmu „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka po której spotkanie z reżyserem poprowadził Łukasz Maciejewski.

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania. W filmowe role wcielili się Danuta Stenka, Sonia Mietielica, Kamil Polnisiak, Nicolas Przygoda.

W dzisiejszym (11 marca) programie 24. MDFR już za nieco ponad godzinę  (11:00) rekolekcje filmowe dla dzieci: projekcja filmu Bernadetta – księżniczka z Lourdes. Po projekcji wystąpi zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza, a spotkanie dla dzieci poprowadzi ks. Andrzej Mulka (Festiwal MUNDI Stary Sącz).Wykłady otwarte – Centrum Kultury Filmowej “Stylowy”w  Zamościu, ul. Odrodzenia 9

Na godz. 14: 00 w Centrum Kultury Filmowej Stylowy zaplanowano wykład otwarty prof. Krzysztofa Zanussiego pt. Czy nadzieja jest matką głupich?

Natomiast o godz. 18:00 zaplanowano projekcję filmu „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Przed projekcją spotkanie z reżyserem, które poprowadzi ks. prof. Marek Lis. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z niedzieli (10 marca) 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *