II Orszak Trzech Króli w Zamościu – przygotowania

 

PLAKAT 2016

Wybrano odtwórców głównych ról na II Orszaku Trzech Króli w Zamościu
Już 6 stycznia 2016 r., w Święto Trzech Króli, spotkamy się na ulicach Zamościa aby wspólnie kolędować Jezusowi narodzonemu w stajence. Organizatorzy II Orszaku Trzech Króli w Zamościu pracują nad scenariuszem wyjątkowego przedsięwzięcia.
Wybrano odtwórców głównych ról największych na świecie ulicznych jasełek. Prezentujemy ich biogramy oraz to, co powiedzieli o swoim udziale w II Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
TRZEJ KRÓLOWIE:
KRÓL KACPER – Krzysztof Styk, przedstawiciel Parafii pw. św. Bożej Opatrzności w Zamościu.
Mieszkaniec Mokrego, mgr inż. mechanik, zawodowo zajmuje się doradztwem technicznym, technologicznym i sprzedażą maszyn i urządzeń dla przetwórstwa spożywczego krajowego producenta, interesuje się przyrodą, w szczególności botaniką, pielęgnacją własnego ogrodu, roślin ozdobnych oraz nowymi technikami i technologiami przemysłowymi. Od kilku lat wciela się w postać Kajfasza podczas Misterium Męki Pańskiej, które organizuje Parafia pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu. Żonaty, ojciec trójki dzieci – Piotra, Pawła i Anny.
– Wcielenie się w postać króla Kacpra to dla mnie wielki zaszczyt. Cieszę się, że mogę wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu, jakim jest Orszak Trzech Króli w Zamościu. Myślę, że wejdzie on do tradycji okresu bożonarodzeniowego, ku radości najmłodszych mieszkańców Zamościa i okolic. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do udziału w Orszaku – mówił Krzysztof Styk.
KRÓL MELCHIOR – Piotr Kondraciuk, przedstawiciel Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
Mieszkaniec Zamościa, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii i historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracownik Muzeum Zamojskiego (z-ca dyrektora, kustosz dyplomowany), wykładowca historii sztuki i architektury na Wydziale Turystyki i WF WSSP im. W. Pola w Lublinie. Żonaty, ojciec trójki dzieci (córki – studentki, syn – licealista). Fundator i członek Rady Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Członek założyciel Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.
-Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych – to naród renegatów” – tak mówił Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Podobnie wypowiadał się też myśliciel z innego kręgu kulturowego, którego reprezentuje postać Melchiora – Mahatma Ghandi: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, stając się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”. Te same treści wybrzmiewały z kazań ks. Piotra Skargi, św. Jana Pawła II i wypowiedzi innych dawnych i współczesnych mędrców. Poznanie własnych korzeni, kultywowanie własnych tradycji i kultury było i jest niezwykle ważne, zwłaszcza w kontekście dzisiejszych zagrożeń cywilizacyjnych. W swojej pracy zawodowej zajmuję się na co dzień badaniem i upowszechnianiem tradycji i kultury. Cieszę się więc, że mogę dołączyć do tegorocznego Orszaku, który wpisuje się dodatkowo w inną tradycję historyczną – Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski – podkreślił Piotr Kondraciuk.
KRÓL BALTAZAR – Bolesław Bełz, odtwórca postaci Króla Baltazara z I Orszaku Trzech Króli w Zamościu – kontynuacja dzieła integracji społeczności lokalnej.
Mieszkaniec Zamościa. Pracownik Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Spółka z o.o. w Zamościu. Członek Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Żonaty – żona Alicja. Dwoje dzieci – córka Katarzyna, syn Piotr.
Jak powiedział Bolesław Bełz – Pełnienie po raz drugi funkcji Króla Baltazara traktuje jako wielkie wyróżnienie. Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela. Jest to ważne szczególnie teraz w jednoczącej się Europie, aby zawsze pamiętała, że jej korzenie są chrześcijańskie.
ŚWIĘTA RODZINA – przedstawiciele Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.
Maria i Mirosław Bartoszczyk, mieszkańcy Zamościa. Mirosław, pełnomocnik-dyrektor w spółce z kapitałem zagranicznym. Maria, pracownik księgowości. Są członkami Ruchu Światło-Życie, należą do Domowego Kościoła. Mają dwie córki, Weronikę, która jest magistrem prawa, obecnie kończy studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz Magdę, która uczy się w liceum.
– Uczestniczyliśmy w I Orszaku zorganizowanym w Zamościu jako jedna z wielu rodzin, idąc wraz z innymi. Teraz zaproponowano nam pełnienie zaszczytnej roli Maryi i Józefa. Przyjęliśmy ją z lekkim drżeniem serca. Po chwili namysłu uznaliśmy, że jest to dla nas kolejna okazja do dawania świadectwa wiary. To symboliczne trwanie podczas II Orszaku tu, na naszej Zamojskiej Starówce, w stajence przy Jezusie, razem z Mędrcami, którzy za przewodnictwem gwiazdy przybyli oddać pokłon i cześć Jezusowi, jeszcze bardziej mobilizuje nas do kroczenia z Nim i budowania naszego życia na dekalogu, ponieważ Jezus Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem – powiedzieli Maria i Mirosław Bartoszczyk. Organizatorami II Orszaku Trzech Króli w Zamościu, który odbędzie się 6 stycznia 2016 r.
są Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu i Miasto Zamość. Patron medialny zyciezamoscia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *