Festiwal Języka Polskiego już zaplanowany

Tegoroczna V edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego zbliża się wielkimi krokami, dlatego dzisiaj (6 maja) w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wyjątkowe na skale kraju wydarzenie, które zaplanowano w dniach 5-11 sierpnia.

W konferencji udział wzięli: wicestarosta zamojski – Witold Marucha, wiceprezydent Zamościa – Małgorzata Bzówka, burmistrz Szczebrzeszyna – Henryk Matej, prof. dr hab. Iwona Hofman z UMCS oraz dyrektor Festiwalu- Piotr Duda.

Festiwal co roku gromadzi zarówno rzesze autorów, jak i rzesze zainteresowanych. Co roku dla zainteresowanych mieszkańców Roztocza jak i przybyłych na czas wakacji turystów przygotowywanych jest kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych- artystycznych oraz literackich. Tradycyjnie są to spotkania autorskie, wieczory poetyckie, dyskusje, koncerty i warsztaty, także dla najmłodszych.

Podczas tegorocznej edycji na Festiwalu zagoszczą m. in.:
Stanisław Baj, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Tomasz Dostatni, Agnieszka Dauksza, Mikołaj Grynberg, Józef Hen, Olga Hund, Iwona Hofman, Piotr Janicki, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Barbara Klicka, Urszula Kozioł, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Antonia Lloyd Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Weronika Murek, Wiesław Myśliwski, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Maciej Robert, Krystyna Rodowska, Tadeusz Sobolewski, Tomasz Swoboda, Mariusz Urbanek, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Bogusław Wróblewski, Ilona Wiśniewska, Filip Zawada.

Nie zbraknie również czegoś nie tylko dla duszy ale i uszu o co zadbają wybitni artyści, wśród nich między innymi Voo Voo & Trebunie-Tutki, z projektem „Tischner”.

W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą doskonali aktorzy. Czytana będzie nie tylko literatura gości festiwalowych ale także takich wybitnych pisarzy jak Gustawa Herling- Grudziński, Janusz Głowacki, Stanisław Grzesiuk, Franz Kafka czy chociażby Marcel Proust.

Patronami tegorocznej edycji będą: poetka Anna Świrszczyńska, oraz tak ważny dla Szczebrzeszyna – Jan Brzechwa, bo komu Szczebrzeszyn nie kojarzy się właśnie z postacią chrząszcza z wiersz tego kultowego poety.

Na Festiwalu nikt się nie nudzi. Podczas tegorocznej edycji zaplanowany zostanie również czas najmłodszych: będą poranne bloki warsztatów i atrakcji dla dzieci. To sekcja, które będą się rozwijać w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, mającej na celu zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukację kulturalną.

Wydarzenia, tak jak w latach ubiegłych, będą całkowicie bezpłatne

Jak co roku przyznana zostanie Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora (oczekiwaną szczególnie przez branżę wydawniczą) oraz ogłoszony będzie tzw. Apel Szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny.

Stolica także na jeden dzień – w tym roku przypadnie to na ostatni dzień Festiwalu czyli 11 sierpnia – przeniesie się do Zamościa. Tematem przewodnim Dnia Zamojskiego podczas tegorocznej edycji będzie Akademia Zamojska. Tradycyjnie wieczorem odbędzie się też koncert, który zakończy działania Stolicy Języka Polskiego.

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Urzędu Miasta Zamość, Urzędu Miejskiego w Szczebrzeszynie.

Zapraszamy do naszej relacji z konferencji:

https://www.facebook.com/serwiszyciezamoscia/videos/2626789557391500/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *