Dzisiaj przypada Światowy Dzień Ziemi

Dziś (22 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Ustanowiono go, by przypominał wszystkim mieszkańcom planety, jak ważne jest otaczające nas środowisko. Każdy z nas może dbać o Ziemię zmieniając swoje codzienne nawyki, np. zamieniając jazdę samochodem na rower, ograniczając zużycie plastiku, dbając o zieleń i o bioróżnorodność gatunkową roślin czy zwierząt. Jednym z tych działań jest troska o naszych najmniejszych przyjaciół, jakimi są pszczoły. 

„Lubelskie – wspólnie dla pszczół” to szeroko zakrojona kampania edukacyjno-informacyjna, którą w 2020 r. zainicjował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Akcja nastawiona jest na aktywizację mieszkańców regionu do wspólnych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Jej celem jest także skoordynowanie działań instytucji i podmiotów działających na rzecz wsparcia lubelskiego pszczelarstwa oraz zjednoczenie środowiska pszczelarzy województwa lubelskiego. Swój akces do projektu zgłosiło już kilkadziesiąt partnerów instytucjonalnych działających na gruncie lubelskim.

Działamy razem, ponieważ jesteśmy świadomi, że zapylanie przez pszczoły, zarówno miodne, jak i dzikie:

– ma ogromne znaczenie dla bioróżnorodności flory,

– zapewnia równowagę w przyrodzie i prawidłowe działanie całego ekosystemu,

– zwiększa wydajność roślin,

-wpływa na upiększanie środowiska życia człowieka i zwiększa wartość jego dochodów.

Szczegóły dostępne na stronie www.lubelskie.pl/pszczola.

Nie tylko rolnicy i sadownicy mogą pomóc chronić pszczoły. Mieszkańcy miasta mogą ograniczyć koszenie traw, zamieniać trawniki w łąki kwietne, w swoich ogródkach czy na balkonach sadzić rośliny miododajne czy stawiać domki dla pożytecznych owadów. Miasto Zamość od kilku lat wspiera działania na rzecz ochrony pszczół. Wspólnie z mieszkańcami i uczniami zamojskich szkół tworzone są zielone przestrzenie jak łąki kwietne, parki kieszonkowe, ogródki przyszkolne, które wzbogacone są w roślinność miododajną. Podczas jednego z Ekopikników na mecie rajdu Rodzina Rower Radość, wspólnie z przedsiębiorstwem Castorama Zamość, mieszkańcy zbudowali ponad 200 domków dla owadów, a dwa największe zostały ustawione na terenie naszego ZOO.

Dodatkowo, dla dzieci została przygotowana darmowa aplikacja edukacyjna. Dzięki niej najmłodsi będą mogli poznać życie pszczół i dowiedzieć się w jaki sposób można je chronić. Dostępna jest pod adresem: http://proliberis.org/gry-dla-dzieci/pszczola-edukacja-ekologiczna-dla-dzieci/

(info.UM) foto. pixabay.com

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *