Chaczkar oficjalnie odsłonięty

Dzisiaj (16 września) w miejscu dawnej ormiańskiej świątyni odsłonięto pomnik poświęcony pamięci Ormian. Pomnik stojący przy ul. Łukasińskiego w tufie wulkanicznym wykonał ormiański artysta  Varazdat Hambardzumyan. Przedstawia on nie tylko typowy chaczkar czyli ormiański krzyż ale także nawiązujący do Zamościa wizerunek św. Tomasza Apostoła oraz bryłę nieistniejącego już kościoła ormiańskiego.

W uroczystości odsłonięcia udział wziął Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan będący pomysłodawcą i inicjatorem budowy pomnika, fundator pomnika i Prezes Fundacji Polsko-Ormiańskiej Arsen Ovsepyan, twórca pomnika Varazdat Hambardzumyan, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz duchowni obrządku ormiańskiego i samorządowcy. Wśród gości znalazł się także kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Jestem dzisiaj nie tylko ambasadorem Armenii w Polsce, ale jestem szczęśliwym człowiekiem, szczęśliwym Ormianinem. Ja razem z moimi rodakami jestem tutaj w Zamościu. Moi rodacy przyjechali tutaj do Zamościa na zaproszenie fundatora tego miasta. Przyjechali i zrobili coś dobrego i dla siebie i dla Polski.(…) Jak nie być dumnym i nie być szczęśliwym, jak przedstawiciel tego narodu a teraz tego państwa. To jest historyczny dzień historycznego miasta. Historyczny dla nas wszystkich. Nie tylko dla Ormian w Polsce, ale i całym świecie – powiedział ambasador Edgar Gazaryan

Ambasador podziękował za inicjatywę prezydentowi Zamościa oraz fundatorowi pomnika Arsenowi Ovsepyan, prezesowi Fundacji Polsko-Ormiańskiej, który już od 20 lat mieszka w Polsce.

Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan.

Przypomnijmy, że Ormianie byli jednymi z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się w Zamościu. Na mocy przywileju uzyskanego 30 IV 1585 w Bełzie, wolno im było m.in. trudnić się handlem, posiadać kościół i odprawiać w nim nabożeństwa we własnym obrządku, a także utworzyć autonomiczną gminę z sądem. W 1738 roku rozpoczęła się likwidacja gminy ormiańskiej w Zamościu. Kościół ormiański funkcjonował do 1786 roku.

Materialnym śladem pobytu Ormian w Zamościu są najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne kamienice ormiańskie, będące siedzibą Muzeum Zamojskiego. Na uwagę zasługują przede wszystkim ze względu na bogaty, oryginalny wystrój wnętrz i dekoracje elewacji. Ekspozycja muzealna w dużej części poświęcona jest wątkom ormiańskim w Zamościu i w Rzeczypospolitej.

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *