Biblioteczka w pomniku przyrody

W drzewie z  gatunku orzech szary zlokalizowanego przy stawie w Parku Miejskim będącym do niedawna „Pomnikiem Przyrody” powstać ma miejsce do bezpłatnej wymiany książek czyli bookcrossingu. Pień – jak zapowiada na swojej stronie Miasto Zamość – posłużyć ma również jako siedlisko dla ptaków, owadów czy porostów.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Zamość „drzewo obumarło i utraciło wartości przyrodnicze, a sucha i łamliwa korona stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Podcinka drzewa została przeprowadzona zgodnie z przepisami, tzn. decyzję uzyskano od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a formę ochrony zdjęto uchwałą Rady Miasta Zamość jeszcze w sierpniu ubiegłego roku.

Ustawę tą znajdziecie TUTAJ https://prawomiejscowe.pl/MiastoZamosc/document/571668/Uchwa%C5%82a-XII_162_2019

Miasto by „zrekompensować środowisku stratę, pozostawiono pień, aby w jak największym stopniu zachować naturalny ekosystem. Żeby drzewo „nie straszyło” wyglądem, Miasto Zamość wspólnie z firmą Castorama zaadaptuje jego pień na biblioteczkę przeznaczoną do tzw. bookcrossingu czyli formy bezpłatnej wymiany książek. W Polsce akcja znana jest pod nazwą „uwalniania książek”. Mieszkańcy będą mogli korzystać z książek znajdujących się w biblioteczce, a także zostawiać swoje do wymiany z innym czytelnikami” – czytamy w informacji.

Oprócz tej niecodziennej biblioteczki pojawić się mają także nowe nasadzenia. Magistrat zapowiedział, że będą to drzewa z gatunków jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon zwyczajny i kasztanowiec.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wspomnianego orzecha.

Czy podoba Wam się pomysł Miasta na przeznaczenie tego obiektu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *