80. rocznica bitew pod Tomaszowem Lubelskim – XI rekonstrukcja

Przygotowane ze szczególnym rozmachem widowisko historyczno-rekonstrukcyjne przywołujące pamięć o wydarzeniach z początku II wojny światowej odbyło się w niedzielę (15 września) w Dąbrowie Tomaszowskiej od mszy św. za wszystkich poległych, którzy oddali swoje życie za Wolną Polskę.

Szef do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzja 1580 z dn. 9 września 2019 przyznał medale Pro Patria osobom w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny.

Rekonstrukcja co roku przedstawia zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318.

W tegorocznej rekonstrukcji tej pancernej bitwy udział wzięła cała masa czołgów rozpoznawczych TK, samochodów pancernych, armat i motocykli. Do 250 rekonstruktorów odtwarzających sylwetki: żołnierzy polskich i niemieckich oraz 30 osób postacie cywilne.

Przebieg rekonstrukcji: na łąkę wjeżdża  samochód PZInż. 302, wysiada z  niego oficer dowodzący całością wojsk polskich, dojeżdża do niego łącznik motocyklowy i podaje rozkaz. Narrator odczytuje treść rozkazu generała Tadeusza Piskora…

Na zakończenie odbyła się defilada podczas której uczestnicy zaprezentowali swoje umundurowanie: Wojska Polskiego, Obrony Narodowej, Policji Państwowej a także niemieckie oraz pojazdy i wyposażenie. Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski wręczył podziękowania uczestnikom rekonstrukcji za wspaniałe przypomnienie historii.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *