41 ZLT – Walka Postu z Karnawałem

DSC_2811
9 lipca 2016 odbył się na Rynku Wielkim ostatni spektakl 41 Zamojskiego Lata Teatralnego „Walka postu z karnawałem” Teatru Formy z Wrocławia.
scenariusz i reżyseria: Józef Markocki
scenografia: Ilona Szurkowska
światło i dźwięk: Mikołaj Wolniewski
aktorzy: Hubert Skonieczka, Damian Szydłowski, Jacek Chlastawa, Barbara Chodorowicz, Barbara Gadomska, Józef Markocki.

„Walka postu z karnawałem” Teatru Formy sięga panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu.
A oto główny wątek tej historii:
…Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara…

Idea walki postu z karnawałem rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Jacek Kaczmarski w 1990 roku napisał i wyśpiewał tekst pt. „Walka postu z karnawałem”. Utwór inspirowany jest obrazem „Walka między Karnawałem a Wielkim Postem” Pietera Bruegel’a (starszego). Tym samym wpływom ulegli twórcy Teatru Formy.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *