41 ZLT – Walka Postu z Karnawałem

DSC_2811
9 lipca 2016 odbył się na Rynku Wielkim ostatni spektakl 41 Zamojskiego Lata Teatralnego „Walka postu z karnawałem” Teatru Formy z Wrocławia.
scenariusz i reżyseria: Józef Markocki
scenografia: Ilona Szurkowska
światło i dźwięk: Mikołaj Wolniewski
aktorzy: Hubert Skonieczka, Damian Szydłowski, Jacek Chlastawa, Barbara Chodorowicz, Barbara Gadomska, Józef Markocki.

„Walka postu z karnawałem” Teatru Formy sięga panowania księżnej Jadwigi (1186-1234 ) i księcia Henryka Brodatego. Jest zabawną syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego, a ukazana w nich Jadwiga (uznawana za życia za świętą), to bardzo ludzka, zwykła kobieta, w życiu której, obok cudów, dzieją się również zdarzenia prozaiczne, czasem komiczne, nie ujmując jej powagi i należnego majestatu.
A oto główny wątek tej historii:
…Gdzieś w karczmie, poza murami miasta biesiadują i tańczą mieszczanie. Ich głośne śmiechy i zawołania docierają do pobliskiego klasztoru, zakłócając skupienie i wspólną modlitwę pobożnego mnicha i nie mniej pobożnej mniszki. O konflikcie tym głośno na dworze książęcym. Wezwanym przed majestat biesiadnikom grozi najsurowsza kara…

Idea walki postu z karnawałem rozwijana już od wczesnych wieków średnich, zachowuje świeżość po dzień dzisiejszy, budząc wiele emocji i refleksji. Jacek Kaczmarski w 1990 roku napisał i wyśpiewał tekst pt. „Walka postu z karnawałem”. Utwór inspirowany jest obrazem „Walka między Karnawałem a Wielkim Postem” Pietera Bruegel’a (starszego). Tym samym wpływom ulegli twórcy Teatru Formy.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *