40 ZLT – “TESTAMENT SZEWCZENKO” Teatr Woskresinnia we Lwowie

TESTAMENT SZEWCZENKO to ostatni spektakl 40 Zamojskiego Lata Teatralnego, wystawiony 12 lipca o godz. 22.00 na Rynku Wielkim.

Lwowscy artyści opowiadają o życiu i twórczości Tarasa Szewczenki – wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego i o bolesnej historii Ukrainy – czasach grabieży, podpaleń, zniszczeń.

Scenariusz na podstawie twórczości Tarasa Szewczenki: Jarosław Fedoryszyn
reżyseria: Jarosław Fedoryszyn
scenografia i kostiumy: Alla Fedoryszyna

Aktorzy Tetiana Tkaczenko, Natalia Marczak, Maria Kovalyk, Galina Stryczak, Natalia Łukaszonok, Petro Mykytiuk, Wołodymir Gubanow, Wołodymir Helas, Wołodymir Czuchonkin, Taras Juryczko, Lis Nazar, Jurij Filipczuk, Wasyl Bułat, Ewgenij Pietrow, Jarosław Korniczuk, Wiaczesław Repin, Artur Temczenko

Teatr Woskresinnia ma wyjątkowego czuja do sztuki ulicznej. Ich spektakle o bardzo wyrazistej plastyce, niezwykle poetyckie, toczą się leniwym rytmem przez wyjątkowej urody sceny o bogatej plastyce. Na ulicy wykorzystują wszystko to, co przestrzeń otwarta lubi: szczudła, fajerwerki, żywy ogień, pojazdy i platformy. Teatr mocno zakorzeniony w ukraińskiej kulturze i tradycji czerpie z ludowych ornamentów, symboli, obrazów.

Szewczenko jest dla Ukraińców ikoną i narodowym symbolem. Żył 47 lat. Z tego jako wolny człowiek przeżył 9. Urodził się jako chłop pańszczyźniany. W wieku 24 lat został wykupiony z poddaństwa. Potem 10 lat spędził na zesłaniu. Takie było życie Tarasa Szewczenki najwybitniejszego ukraińskiego poety. Ojca nowożytnej literatury ukraińskiej.”

Szewczenko człowiek, który symbolizuje los Ukraińców. Jego wiersz Szumi i jęczy Dniepr szeroki był dla nich hymnem, gdy ten państwowy był zakazany i gdy rusyfikacja Ukrainy zahamowała rozwój narodowego języka i gdy zniknął z życia publicznego i cerkwi. To Szewczenko ustanowił ojczystą mowę językiem literackim i zaczął tworzyć w nim poezję. Prześladowany, inwigilowany, z zakazem pisania, osadzony w twierdzy Nowopietrowskiej stał się symbolem wolnej myśli i narodowym bohaterem. Życie Szewczenki w spektaklu teatru Woskresinnia jest pretekstem do szerszego spojrzenia na trudną i bolesną historię Ukrainy kraju, w którym czas wyznaczany jest przez kolejne pory roku, płacz kobiet, których mężczyźni śpiewają przejmująco smutne pieśni w więzieniach i płacz nowonarodzonych dzieci, które nigdy nie poznają swoich ojców, i czas grabieży, podpaleń, zniszczeń ze strony rosyjskiego najeźdźcy. Teatr Woskresinnia jest niezwykle mocno związany z naturalnym porządkiem świata. Melancholijny i refleksyjny. A przy tym niezwykle piękny i wzruszający.
(
info.  ZDK)

Uroczystego zakończenia 40 Zamojskiego Lata Teatralnego dokonał dyr. Janusz Nowosad i Prezydent Miasta Andrzej Wnuk, który również pokroił jubileuszowy tort dla zebranej publiczności.

Fotorelacja: Janek Cios

Fotorelacja: Mirosław Chmiel 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *