„Eurofolk – Zamość 2014″ – przemarsz zespołów ulicami Zamościa (spod ZDK, ul. Partyzantów na Rynek Wielki) i koncert inauguracyjny 16.07.2014

16 VII (środa)
godz. 17:00 – przemarsz zespołów ulicami Zamościa (spod ZDK, ul. Partyzantów na Rynek Wielki)
godz. 18:00 – koncert inauguracyjny – Rynek Wielki

W XIII edycji „Eurofolk – Zamość 2014″ biorą udział zespoły:

Białoruś “Krupitskye muzyki” z Krupicy
Chile “Krupitskye muzyki” z Krupicy
Ghana Freespirit Art Group z Moree
Macedonia Ansambl Toska ze Sztipu
Meksyk Ballet Folklórico TLALOLINI (TIERRA EN MOVIMIENTO) z Buenavista de Cuellar
Rumunia “SZARKALÁB” Hungarian Folkdance Group z Kluż-Napok
Tajwan TAIWAN FOLK MUSIC ENSEMBLE z Tajpe
Polska – gospodarz ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ZAMOJSZCZYZNA” z Zamościa

Prezydent Miasta Zamość Marcin Zamoyski powitał wszystkie zespoły ,  zebraną publiczność i dokonał oficjalnego rozpoczęcia  XIII edycji „Eurofolk – Zamość 2014″
Kierownik artystyczny i choreograf – Jolanta Kalinowska-Obst została odznaczona medalem CIOFF za wkład w realizację celów statutowych CIOFF w zakresie popularyzacji ochrony nie materialnego dziedzictwa kulturowego przekazywania tradycji młodemu pokoleniu.

Przedstawiamy Gospodarza Eurofolk Zamość 2014
Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”
Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” jest jedynym na terenie Zamościa zespołem kultywującym tradycje ludowe i regionalne. Działa od 1985 r.
Obecnie pracuje w nim 8 grup tanecznych w różnych grupach wiekowych (od dzieci 6-letnich po dorosłych) – razem ponad 250 osób. Często podczas koncertu występują całe rodziny. Obecnie w grupach dziecięcych tańczą dzieci pierwszych tancerzy. Przez 20 lat istnienia „Zamojszczyzny” tańczyć i śpiewać uczyło się ponad 2000 osób.
Grupom tanecznym towarzyszy kapela ludowa.

Zespół daje dzieciom, młodzieży i dorosłym możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu połączonego z realizacją programu edukacyjnego i kulturalnego. „Zamojszczyzna” jest dla jej członków ważną szkołą życia, w której uczą się poszanowania kultury i tradycji, tolerancji, obowiązkowości, koleżeństwa, współdziałania w grupie oraz odpowiedzialności. Wyniesione z pracy w zespole wartości wychowankowie przenoszą w swoje dorosłe życie. Wielu z nich swoją przygodę z tańcem i folklorem kontynuuje, działając w najlepszych zespołach studenckich, pracując w PLZPiT „Mazowsze”, prowadząc własne zespoły folklorystyczne.

Zespół ma bogaty repertuar taneczny i wokalny: prawie 6 – godzinny program artystyczny, na który składają się wiązanki tańców regionalnych- zamojskich, lubelskich, biłgorajskich, podlaskich, rzeszowskich, lasowiackich, łowickich, opoczyńskich, kurpiowskich, nowosądeckich, śląskich, góralskich, tańce narodowe: krakowiaki, polonezy mazury, kujawiaki i oberki. W programie zespołu są również widowiska obrzędowe związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi, wielkanocnymi, wiosennymi, sobótkami i dożynkami. W swoim repertuarze „Zamojszczyzna” ma także wiązankę pieśni żołnierskich i patriotycznych.

ZPiT „Zamojszczyzna” jest ambasadorem polskiego folkloru i kultury. Przez 20 lat swojego istnienia z powodzeniem prezentował je w wielu krajach. Występował we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Czechach, Serbii, Macedonii, Chorwacji, Słowenii, Norwegii, Ukrainie, Białorusi, Rumunii, Turcji, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich. 11 września 2002 roku odbył się najważniejszy z koncertów zespołu w jego 20-letniej pracy. Był to krótki występ przed Janem Pawłem II podczas audiencji generalnej w Watykanie.

„Zamojszczyzna” jest laureatem wielu konkursów, przeglądów i festiwali folklorystycznych organizowanych w Polsce i za granicą. Zespół dużo koncertuje, organizuje wiele imprez folklorystycznych, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Zamościa.
Jest członkiem Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).

ZPiT „Zamojszczyzna” od 2002 roku jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk – Zamość”.

Kierownik artystyczny i choreograf – Jolanta Kalinowska-Obst
Instruktor tańca, choreograf – Monika Hildebrand
Instruktor wokalu – Barbara Rabiega
Kierownik kapeli – Wojciech Tybulczuk
Akompaniatorzy – Maciej Szcześniak, Tomasz Ziąbkowski
Pracownik kostiumerni – Alicja Bojarczuk

Zapraszamy do Galerii i cierpliwości 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *