Porozumienie między LO CSM a Zakładem Karnym w Zamościu

IMG_4534„Mundurówka” i Zakład Karny będą współpracować

Na lekcję do więzienia? Nic bardziej niemożliwego. Uczniowie LO Centrum Szkół Mundurowych Zamość będą poznawać zasady pracy w areszcie czy więzieniu, a wszystko to jest możliwe dzięki porozumieniu, jakie szkoła podpisała z Zakładem Karnym w Zamościu.

Porozumienie podpisali dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu mjr Krzysztof Stefanowski oraz Sylwia Horoszkiewicz, dyrektor LO CSM Zamość.
– Porozumienie wynika z potrzeby zacieśnienia wzajemnej współpracy w celu zapoznania młodych ludzi ze specyfiką trudnej i wymagającej służby jaką pełnią funkcjonariusze w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych. Ma ono wspomóc z jednej strony oddziaływania wychowawcze i resocjalizacyjne prowadzone w placówce penitencjarnej, a przez to w przyszłości ułatwić młodym ludziom ubieganie się o ewentualne zatrudnienie w jednostce penitencjarnej w kraju, w tym w zamojskim Zakładzie Karnym – wyjaśnił chor. Jacek Szadkowski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zamościu.

Przypomnijmy, że od 1 września w LO Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu ruszyła klasa o profilu służba więzienna. Uczniowie z tej klasy swoją przyszłość wiążą z pracą w tej właśnie formacji mundurowej. Zajęcia specjalistyczne poprowadzi dr Ryszard Maleszyk, były dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu.

– Dzięki tej współpracy będziemy mogli przede wszystkim prowadzić zajęcia na bardzo wysokim poziomie. W klasie o specjalności służba więzienna uczniowie będą mogli nauczyć się jak najwięcej o specyfice pracy w służbie więziennej oraz jak najlepiej przygotować do egzaminów wstępnych do tej formacji. Będą też mogli kontynuować następnie naukę na takich kierunkach jak psychologia czy pedagogika resocjalizacyjna, ponieważ ludzi z takim wykształceniem poszukuje Służba Więzienna. – Powiedział z kolei Paweł Kozak, wicedyrektor LO CSM Zamość.

W ramach zajęć uczniowie poznają historię i strukturę funkcjonowania Służby Więziennej, podstawy prawne jej funkcjonowania. Dowiedzą się również jak wygląda życie po drugiej stronie więziennego muru. Zgodnie z porozumieniem uczniowie „mundurówki” oprócz teorii w szkolnej Sali będą mieli również zajęcia w Zakładzie Karnym w Zamościu przy ulicy Okrzei, gdzie na żywo będą mieli okazję poznać pracę strażników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *