PIT-y z ZUS już w drodze. Jak odliczyć 1 procent?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2017 rok. PIT-y trafią do osób, które w ubiegłym roku choć raz pobrały świadczenie z ZUS.

Formularze podatkowe przygotowane przez Oddział ZUS w Biłgoraju otrzyma 141 tysięcy osób – m.in. emerytów, rencistów i osób, które pobierały zasiłki. PIT-y powinny dotrzeć do świadczeniobiorców najpóźniej w pierwszych dniach marca. Część osób ZUS wyręczy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Pozostali dostaną z Zakładu informację o dochodach, która posłuży do samodzielnego wypełnienia zeznania podatkowego.

Kogo ZUS rozliczy z podatku?
Większość klientów otrzyma z Zakładu PIT-40A. To roczne obliczenie podatku. – Dostaną je osoby, które przynajmniej w grudniu 2017 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie otrzymują – mówi Edyta Dadasiewicz, naczelnik Wydziału Wypłaty
Emerytur i Rent z Oddziału ZUS w Biłgoraju. Na PIT nie powinny więc czekać osoby, które pierwszą wypłatę otrzymały dopiero w styczniu 2018 roku.
Jeśli świadczenie z ZUS jest jedynym źródłem dochodu emeryta lub rencisty, to nie musi on samodzielnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Zakład przekaże jego zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

Czy emeryt może przekazać „1 procent”?
Każdy podatnik może przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Może to zrobić również emeryt i rencista, którego to ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Wystarczy że podatnik złoży w urzędzie skarbowym wypełnione oświadczenie PIT-OP.

Kto rozlicza się sam?
Samodzielnie musi rozliczyć podatek osoba, która otrzymała PIT-40A, ale miała dodatkowe dochody poza ZUS lub chce skorzystać z ulg podatkowych. PIT-40A traktuje wtedy jak informację o dochodach, wypełnia zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36 i składa je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2018 r.
Samodzielnie rozliczają się w urzędzie skarbowym także osoby, które dostaną z ZUS inne formularze podatkowe (PIT-11A, PIT-11 lub PIT-8C).

Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *