Parki kieszonkowe w Zamościu

Bulwar Sighisoary, skwery przy ul. Lelewela i ul. Mickiewicza oraz teren przy ul. Wiejskiej – to miejsca gdzie zlokalizowane mają być zamojskie pocket parki.

Nasadzenia w postaci drzew, krzewów i drobnych roślin, mają uzupełnić istniejącą zieleń i filtrować powietrze z zanieczyszczeń i pyłów.

Parki kieszonkowe (mini parki) zwykle powstają w miejscach trudnych do zagospodarowania, ale też zaniedbanych lub niewykorzystanych. Mają nie tylko poprawiać estetykę, ale również być miejscem codziennego relaksu, odpoczynku czy spotkań mieszkańców.

Zieleńce będą spełniać funkcję ogrodów sensorycznych, gdzie w przyszłości będzie można przeprowadzać zajęcia dydaktyczne – plenerowe. Nasadzenia zredukują hałas, rozprzestrzenianie się kurzu i zanieczyszczeń.

Wśród nasadzeń pojawią się m. in. klony, wierzby płaczące, porzeczki alpejskie, złocienie, astry, szałwia lekarska czy lawenda. Pierwsze prace przy tworzeniu parków kieszonkowych rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu.

Koszt stworzenia czterech parków to 45 tysięcy złotych, Miastu na ten cel pozyskło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie w wysokości 15 tysięcy złotych.

(inf. UM Zamość)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *