Odszedł Józef Przytuła – były Dyrygent ,, Namysłowiaków”

Zmarł Maestro JÓZEF PRZYTUŁA – Honorowy Obywatel Miasta Zamość, Wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.Karola Szymanowskiego w Zamościu, Dyrygent, Aranżer, Pedagog, Piewca i Strażnik Polskiego Folkloru.

Msza pożegnalna zmarłego Józefa Przytuły odbędzie się w środę, 12 lipca 2017 r. o godz. 13:00 w Katedrze Zamojskiej.

Józef Przytuła urodził się w 1941 roku na Wołyniu, zmarł 09 lipca 2017 r.
Pracował w Polskiej Orkiestrze Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego 26 lat w tym 20 lat pełnił funkcje Dyrektora Naczelnego i Artystycznego. Był znakomitym i skutecznym organizatorem; dzięki jego staraniom zamojska orkiestra otrzymała własną siedzibę z salą koncertową.
Pod jego batutą Polska Orkiestra Włościańska dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia, utrwaliła na płytach analogowych i kompaktowych oraz taśmach magnetofonowych wiele kompozycji muzyki ludowej, religijnej, kolęd, pastorałek i utworów patriotycznych. Maestro Józef Przytuła przygotował i poprowadził prapremiery wielu utworów napisanych z myślą o POW m.in. kompozycji Włodzimierza Dębskiego: „Godzinki”, „Gorzkie żale”, „Ballady ludowe”, „Osiem tęskliwych za Wołyniem”, suity „Karolowi” i „Cztery pory roku”, czy Michała Dobrzyńskiego „Orlikowe pląsy”.
Był strażnikiem materialnej spuścizny po Karolu Namysłowskim; odszukał i zrekonstruował z rozproszonych wyciągów organowych i głosów chóralnych „Mszę do Najświętszej Marii Panny” Wojciecha Słoczyńskiego i „Mszę pasterską” Henryka Miłka.
Był płodnym twórcą i niestrudzonym aranżerem, skomponował 30 oryginalnych utworów ludowych i rozrywkowych, opracował 250 utworów muzyki poważnej, religijnej, ludowej, kolęd, pastorałek, utworów patriotycznych i rozrywkowych.
Kultywował dorobek i tradycję Namysłowiaków, nie ograniczał się w inwencji twórczej, rozbudowywał i wzbogacał repertuar. Stale podążał za potrzebami słuchaczy.
Dyrygował orkiestrą podczas licznych wyjazdów zagranicznych m. in. do Niemiec, Francji, na Ukrainę i Białoruś.
Józef Przytuła całe swoje życie zawodowe związał z muzyką. Przez szereg lat był instruktorem amatorskich zespołów muzycznych i muzyczno – wokalnych oraz pedagogiem w ognisku muzycznym w Hrubieszowie. W latach 1972-87 prowadził działalność pedagogiczną
w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Będąc jej Dyrektorem, w latach 1976 – 83, zorganizował od podstaw II stopień tejże szkoły z Wydziałem Wokalnym i Wychowania Muzycznego, powołał też do życia szkolną orkiestrę i chór.
Jego zasługi w dziedzinie twórczości oraz propagowania i upowszechniania polskiej muzyki narodowej docenili zarówno inni twórcy jak i władze państwowe i administracyjne, czego dowodem są liczne nagrody, odznaczenia i wyróżnienia. Józef Przytuła – otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Zamościa. W 1994 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis” oraz Odznakę Honorową „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”.

Pokój Jego Duszy.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *