„Niezłomni Zamojszczyzny” czyli otwarcie wyremontowanego muzeum w Bondyrzu

Już w najbliższy piątek (28 września) odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległości w latach 1939-1953”. Eskpozycja prezentowana będzie w Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej  im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu.

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama”, dowódcy 9. Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej w Bondyrzu powołane zostało do istnienia przez historyka, byłego żołnierza Armii Krajowej i WiN – Jana Sitka w 1972 roku. Muzeum jako miejsce pielęgnujące etos Armii Krajowej szczyci się cennymi walorami muzealnymi i historycznymi.

W uznaniu czynów tych, którzy przelewali krew w obronie ludności cywilnej w Powstaniu Zamojskim, czcząc poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego, na wniosek Posła na Sejm RP – Prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość, Uchwałą Prezydium Zarządu, z dnia 24 lipca 2017 roku,  podjęto decyzję o przeprowadzeniu generalnego remontu obiektu, konserwacji muzealiów oraz modernizacji stałej ekspozycji Muzeum. W obiekcie dostępna będzie m.in mała sala kinowa z możliwością obejrzenia wyprodukowanych przez Związek filmów, kiosk multimedialny.

Patronatem honorowym otwarcia ekspozycji jest Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczyste otwarcie o godz. 14.

Program uroczystości:

– Hymn Państwowy

– Powitanie gości

– Wystąpienie Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość – Sławomira Zawiślaka, Posła na Sejm RP

– Wystąpienia zaproszonych gości

– Wręczenie odznaczeń i podziękowań

– Przecięcie wstęgi z udziałem zaproszonych gości, sponsorów

– Zwiedzanie obiektu muzealnego

– Inscenizacja przysięgi Armii Krajowej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej

– Żołnierski poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości

– Wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich z udziałem grupy rekonstrukcyjnej

Uroczystość uświetni koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *