Już jest drugi tegoroczny Kwartalnik

Głównie tematy aktualnego numeru „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” to sensacyjna wystawa w Muzeum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie na której oglądać można prace jednego z najsłynniejszych artystów świata – Pablo Picasso. W kwartalniku znajdziecie tekst „Picasso. Dwie opowieści” Doroty Grzymały, kuratorki wystawy. Drugim z głównych tematów jest Zamojskie Lato Teatralne, które przyniesie sporo nowości i zaskoczeń, m.in. warsztaty teatralne dla dorosłych, strefę młodych i wiele innych, o czym pisze Grażyna Kawala.

Z okazji świętowanego w tym roku 100-lecia niepodległości kontynuowany jest specjalny cykl, w którym tym razem Agnieszka Linek zaprasza na wyprawę po naszym regionie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego. Marta Lackorzyńska przedstawia zamojskich twórców niepodległości, a Piotr Linek z okazji Roku Zbigniewa Herberta szukał jego zamojskich śladów, wypytując o nie przedstawicieli świata kultury. Natomiast Bogdan Szyszka opisuje Zamość w biografii Stanisława Młodożeńca.

Nie zapomniano także o trzech jubileuszach: 70-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu której życie i historię  opisuje Ewa Gajewska, 20-lecia Katolickiego Radia Zamość które prezentuje Łukasz Kot  oraz 30-lecia pracy twórczej Jerzego Tyburskiego, o którym z kolei pisze Katarzyna Szymańska.

Nie zabrakło w numerze także Zamojskiego Festiwalu Kultury „arte, cultura, musica e..” podczas którego z koncertem wystąpiła grupa VOX odsłaniając wcześniej swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław o czym pisze Teresa Madej.

Nie zabrakło także ciekawych tekstów o historii miasta: Bogumiła Sawa na przykład pisze o zamianie miasta na dobra narodowe, a Łukasz Kot odkrywa tajemnice Michała Korybuta Wiśniowieckiego, w tym jego koszuli koronacyjnej która nadal jest w Zamościu.

Kolejny „ZKK” ukaże się we wrześniu. W nim znajdą się m. in. informacje o Józefie Piłsudskim i pomniku ku jego czci, który stanie w Zamościu. Nie zabraknie relacji z Zamojskiej Ulicy Poetyckiej.

Kwartalnik kupić można w sekretariacie ZDK, w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz w Sklepie Wielobranżowym Janusz Bednarski przy ul. Staszica 37. Jego cena to 15 zł.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *