Jubileuszowa konferencja meteorologiczna w Zamościu

Zamość ponownie stał się miejscem ważnego wydarzenia naukowego z udziałem meteorologów i klimatologów z kraju i zagranicy. W dniach 19–22 września odbyła się jubileuszowa X Międzynarodowa Konferencja nt. „Klimat pola uprawnego. Meteorologia i klimatologia stosowana – gospodarka, teoria, praktyka, innowacyjność”, zorganizowana wspólnie przez Komisję Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej Oddział PAN w Lublinie, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Lwowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach oraz Podolski Państwowy Rolniczo-Techniczny Uniwersytet w Kamieńcu Podolskim.

X Konferencja była poświęcona pamięci zmarłego w ubiegłym roku prof. dr. hab. Tadeusza Górskiego, współtwórcy nowoczesnej agrometeorologii polskiej, który zasłużył się dla lubelskiego środowiska naukowego i dla Lubelszczyzny.

Konferencję otwarto sesją referatową w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Tego samego dnia uczestnicy konferencji przybyli do Zamościa. Spotkanie naukowców odbyło się w rektoracie PWSZ w Zamościu przy ul. Pereca 2, a jego gospodarzem był rektor uczelni prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski, który przywitał gości.

Zamość jest miastem typowo turystycznym z obszarem rolniczym na okolicznych terenach. Miałem okazję rozmawiać z przedstawicielem Komisji Europejskiej o endogennych możliwościach rozwoju miasta z naciskiem na rolnictwo, ale także na przemysł przetwórczo-spożywczy i na meblarstwo. Szczególnie w tym pierwszym warunki klimatyczne są niezbędne, dlatego cieszę się, że państwo obradujecie. Mam nadzieję, że te obrady będą owocne i dzięki temu uda się zwiększać plony, ale też poprawiać jakoś agrokultury. Dziękuję panu rektorowi, dziękuję pomysłodawcy, a także kadrze PWSZ-etu za to, że taka konferencja odbywa się tutaj. Mam nadzieję, że będziecie państwo mile wspominać pobyt w Zamościu-mówił na konferencji do zebranych prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.

Po powitaniach głos zabrał prof. dr hab. Józef Kołodziej, przewodniczący Komisji Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej Odział PAN w Lublinie, który przybliżył wszystkim sylwetkę i dokonania prof. Tadeusza Górskiego. Następnie rektor prof. Andrzej Samborski zaprezentował historię cyklu konferencji „Klimat pola”, po czym odbyły się krótkie wystąpienia oraz sesja posterowa. W kolejnych dniach konferencja odbywała się na Ukrainie – we Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym w Dublanach oraz Podolskim Państwowym Rolniczo-Technicznym Uniwersytecie w Kamieńcu Podolskim.

Jak zapewniali organizatorzy, w następnych latach możemy spodziewać się kolejnych edycji tej ważnej konferencji naukowej.

(inf. i fot. PWSZ Zamość)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *