I Powojenny Bal Oficerski

15 lipca 1920 roku w czasie trwania krwawej wojny z najazdem bolszewickim i w jednym z najtrudniejszych dla młodego państwa polskiego momentów tego konfliktu do Zamościa przybył Marszałek Józef Piłsudski. Prawie 100 lat od tego wydarzenia w Grodzie zwanym Zamość mieszczanie Zamojscy przybyli 18 listopada 2017 r. na I Powojenny Bal Oficerski do Hotelu Koronny, którego celem była zbiórka funduszy na odbudowę pomnika Marszałka,który ma stanąć przed gmachem klubu garnizonowego w 100 -tną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Bal był wyjątkowym wydarzeniem, zorganizowanym w stylu lat 20/30. W programie, oprócz przepięknej muzyki w wykonaniu artystów Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego odbyły się licytacje, pokazy, konkursy, wróżby andrzejkowe i wiele innych ciekawych atrakcji. Wszystkich zebranych powitał główny organizator balu Tomasz Włodarczyk przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu oraz prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk życząc udanej zabawy i wspaniałych wrażeń.

Jak to bywało onegdaj bale rozpoczynano Polonezem, tak tez i ten zacny bal rozpoczęto Polonezem , w pierwszej parze prowadzącej był Gospodarz Miasta Andrzej Wnuk wraz kierownikiem artystycznym ZPiT „Zamojszczyzna” Jolantą Kalinowską -Obst. Po Polonezie odbyła się prezentacja darów przekazanych na licytacje. Gdy wszyscy zasiedli przy swoich stołach ,,oficer” prowadzący bal poinformował – Czy Państwa obecność na tym Balu jest przypadkowa i miejsca, które zajęliście są przypadkowe? – nie sądzę. Każdy z Państwa ma swoją wróżbę, która będzie towarzyszyć Państwu podczas tego niezwykłego, wyjątkowego wieczoru (wróżby będą przy talerzyku/szklance każdego gościa, losowo). W pierwszej części sekwencji muzycznej –  Dominika Lipska z„Turystyki z Pasją” z zespołem kameralnym Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego poprowadziła  zagadkę muzyczną – Jaka to melodia ze Starego kina  Ci, którzy odpowiedzieli na pytania właściwie – otrzymali różę.  ZPiT „Zamojszczyzna” zapraszał wszystkich chętnych do tańców takich jak tango czy walc. Znalazł się też śmiałek chcący uczcić ten bal wystrzałem z armaty, za który musiał wpłacić 100 zł na rzecz budowy pomnika. Damy jak to bywało w tamtych czasach tak tez i tu mogły skorzystać z  usług wróżki aby dowiedzieć się o swojej przyszłości. Panom zaś honor wiadomo to rzecz najważniejsza i nie pozwolą sobie obrażać kobiety i tu dwóch oficerów wyzwało się do walki na szable. Choć miało to być zabawą to była to bitwa gdzie tylko leciały iskry z tej broni a skupienie na twarzy pokazywało, że nie będą to przelewki. Tak jak w takich pojedynkach jeden z oficerów dostał szablą w biodro i rękę i się zakończył pojedynek. Po wezwaniu przez sekundanta lekarza z sali zgłosił się dr. Marek Lipiec, ale gdy oznajmił że jest ginekologiem to ranny oficer zwijając się ze śmiechu i bólu znikną w czeluściach ciemności hotelowych. Gdy opadły emocje po pojedynku Teresa Madej wraz z Małgorzatą Bzówką rozpoczęły pierwszą część licytacji –  srebrna 10 złotówka z wizerunkiem Marszałka i 6-grosz zamojski, który wylicytował za 700 zł.dr.Marek Lipiec zaś grafikę z kolekcji „Ilustrowana historia Zamościa” wylicytowali Ala i Bolesław Bełz za kwotę 260 zł.

Dla wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć odbudowę Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu a nie mogli uczestniczyć w balu podajemy numer konta na które można wpłacać pieniądze. Cegiełki na budowę Pomnika można zakupić w Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej Rynek Wielki 13 ( na dole Ratusza)
Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu 
zbiórka publiczna zarejestrowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

zbiorki.gov.pl
nr zbiórki 2016/189/KS 

NA 100  ROCZNICĘ ODZYSKANIE PODLEGŁOŚCI
Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – rodacy
nr.konta komitetu 16 1240 2005 1111 0010 6837

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *